5 žiemos dienos Gdanske

Eurolines keleiviai praleido 5 dienas Gdanske ir jo apylinkėse, sužinokite ką būtina pamatyti gražiausiame Lenkijos mieste.

„Gal važiuojam į Gdanską?“ gali nuskambėti kaip labai vasariškas pasiūlymas – šiltuoju sezonu šis miestas labai mylimas tiek vietinių, tiek užsienio turistų. Nusprendėme patikrinti, ar Gdanskas tikrai yra tik vasariška kryptis, ir tai, ką atradome, suteikė gausybę įspūdžių ir pranoko visus turėtus lūkesčius.

Svarbiausias patarimas keliaujantiems į Gdanską žiemą – susiplanuokite laiką. Žiemos sezono metu daugumos lankytinų objektų darbo laiko yra trumpesnis nei vasaros sezono metu, todėl patariu atsižvelgti į darbo laiką, kelionės iki tam tikrų objektų trukmę ir laiką, kada leidžiasi saulė – juk daug smagiau viską lankyti iki sutemstant, o vakarus praleisti jaukiai apšviestame Gdansko senamiestyje. Tačiau šį minusą atsveria pliusai – keliautojų labai mažai, nereikia laukti eilėse ir spaustis miniose, be to, kainos šaltuoju sezonu yra žemesnės (pavyzdžiui, už butą pačiame senamiestyje mokėjome 26€ nakčiai, o vasarą kainos didesnės 2-3 kartus). Taigi, kad planuoti kelionę būtų lengviau, dalinuosi mūsų kelionės planu ir įspūdžiais 😊

  Vilnius – Gdanskas
  Kaunas – Gdanskas

1 diena:

Gdanską pasiekėme šeštą ryto, kas žiemą gali pasirodyti daugiau mažiau iššūkis, tačiau jau iš anksto buvome susiradę, kur tokiu laiku būtų galima pavalgyti ir šiltai pasėdėti iki kol patekės saulė. Prašvitus pirmiausia nusprendėme apžiūrėti Gdansko senamiestį – saulėtekis, tuščios gatvės, senamiesčio namukai, bažnyčios ir upės krantinėse stovintys laivai priminė vaizdą iš atviruko. Beklaidžiojant po senamiestį, sunkiai galėjome patikėti, jog beveik 90% senamiesčio buvo sugriauta Antrojo pasaulinio karo metu, nežinant būtų galima tikėti, kad miestas stovi nepaliestas jau kelis šimtus metų.

Gdansko senamiestis be galo turtingas – galima ilgai vardinti vienas ar kitas gatves bei pastatus, kurių kiekvienas pasakoja savo istoriją. Pavyzdžiui, įspūdingai puošni Šv. Marijos gatvė dažnai laikoma pačia gražiausia ir romantiškiausia visame mieste, pilna mažyčių gintarų parduotuvėlių, kavinių ir pastatus puošiančių gargolų, o šios gatvės gale – didžiausia plytinė bažnyčia Europoje tituluojama Šv. Mergelės Marijos bazilika. Skirtingai nei kiti Lenkijos miestai, Gdanskas neturi vienos pagrindinės miesto aikštės ir jos vaidmenį čia suvaidina Dlugi Targ – ilgojo turgaus – gatvė, prasidedanti senamiesčio pradžioje ir besibaigianti išėjimu prie upės kanalų. Gatvė nepakeitė savo vietos nuo pat viduramžių visos miesto istorijos metu, o kelionė šia gatve įvardijama kaip Karališkasis kelias. Na, o apie senamiestyje esantį Neptūno fontaną sklando ne viena legenda, iš kurių populiariausia pasakoja apie tai, jog buvo tikima, kad Gdansko gyventojai turėjo labai daug pinigų ir tiesiog mėtė auksines monetas į Neptūno fontaną tikėdamiesi, kad tai atneš jiems sėkmę ir laimę. Tačiau, po kurio laiko Neptūnas supyko, kad žmonės užteršė jo fontaną, sutrupino visas auksines monetas į dulkes, o vandenį pavertė degtine – taip „gimė“ nuo XVI a. Gdansko miesto gėrimu laikomas „Goldwasser“ alkoholinis likeris su aukso dulkėmis, kuris, miestiečių teigimu, neša sėkmę.

Kita mūsų pirmosios dienos stotelė – Vesterplatės pusiasalis, kuriame XIX a. buvo įkurtas miškingas pajūrio kurortas, tačiau nuo XX a. vidurio ši vieta žinoma dėl visai kitos priežasties – čia, 1939 m. rugsėjo 1 d. vokiečiams užpuolus Lenkiją, prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Istorijai atminti, Vesterplatės teritorijoje pastatytas monumentas Lenkijos kariams, kurie septynias dienas saugojo miestą, nugulusios karių kapinės, taip pat, karo pradžią žymį ir palikti buvusių pastatų griuvėsiai, kuriuos galima apžiūrėti iš arti. Pasisukus į kitą pusę, išvysite Baltijos jūrą, tad vieta bus įdomi ne tik istorijos mylėtojams, bet ir norintiems pasivaikščioti ne tik po senamiestį. Iš miesto centro Vesterplatę pasieksite 138 bei 106 autobusais, vienkartinio bilietėlio kaina apie 1€ (~4zl).

2 diena:

Antrąją kelionės dieną paskyrėme Trimiesčio aplankymui – Gdanskas ir šalia esantys Sopotas bei Gdynė nuo 2007 m. kitaip žinomi kaip Lenkijos Trimiestis. Vasaros metu visuose miestuose gausu turistų, tačiau žiemą gatvės ganėtinai tuščios, daugiausia bevaikštančių – vietiniai žmonės, o kavinės ir restoranai – apytuščiai. Todėl, jei nemėgstate gausių žmonių srautų ir norite ramiai praleisti laiką, tai dar viena iš priežasčių, kodėl verta keliauti į Gdanską žiemos sezono metu.

Iš pirmo žvilgsnio visi trys miestai gali pasirodyti panašūs, tačiau kiekvienas jų turi savo charakterį. Pirmąją aplankėme Gdynę. Tai modernus industrinis miestas, svarbus dėl čia esančio jūrų uosto. Beje, Gdynė ne kartą laimėjo geriausio gyventi Lenkijos miesto titulą ir yra laikoma kaip labai saugi, infrastruktūriškai išvystyta, moderni ir lankytinų objektų gausi vieta! Kadangi norėjome iki sutemstant aplankyti tiek Gdynę, tiek Sopotą, čia praleidome kiek mažiau laiko – perėjome per miestelį, pavalgėme ir aplankėme pajūrį. Tačiau, lankytinų objektų čia yra ir daugiau, pavyzdžiui, Gdynės akvariumas, jūrų laivyno muziejus, okeanografijos muziejus bei į lietuviškąją Olando kepurę panaši Orlovski uola.

Iš Gdynės vykome į Lenkijos vasaros ir vakarėlių sostine vadinamą Sopotą. Sopotas pasirodė kiek jaukesnis negu Gdynė – šviesios senamiesčio gatvelės veda iki molo miesto gale, su dideliu tiltu, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Baltijos jūrą. Beje, Gdansko pajūryje išmetama daugiausia gintaro iš Baltijos jūros, todėl bevaikštant pajūriu ne tik grožėkitės jūra, bet ir pažiūrėkite po kojomis!

  Vilnius – Gdanskas
  Kaunas – Gdanskas

Gdansko Gdynę bei Sopotą aplankėme traukiniais. Tarp šių miestų traukiniai važiuoja kas 10-20 min., iš Gdansko į Gdynę nuvyksite maždaug per 30 min., iš Gdynės iki Sopoto bei iš Sopoto iki Gdansko – maždaug per 20 min. Kelionė traukiniais ne tik patogi, bet ir pigi – už kelionę Gdanskas-Gdynė-Sopotas-Gdanskas iš viso sumokėjome 3.30€ vienam asmeniui (~14zl). Bilietų automatai yra kiekvienoje stotyje, galima atsiskaityti tiek grynais pinigais, tiek banko kortele.

3 diena:

Sekančią dieną nusprendėme aplankyti nedidelį Malborko miestą, garsėjantį Malborko (seniau dar vadinta Marienburgo) pilimi. Tryliktame amžiuje kryžiuočių pastatyta pilis jungia kelių šalių istorijas (taip pat ir Lietuvos – čia buvo įkalintas Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis, o po Žalgirio mūšio lankėsi ir Vytautas bei Jogaila). Malborko pilis įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą ir yra laikoma didžiausia pilimi pagal plotą visame pasaulyje. Įspūdinga, tiesa?

Malborko pilyje įrengtas muziejus, kurio ekspozicija su visomis subtilybėmis (nuo pilies virtuvės iki tualetų) pasakoja apie tai, koks gyvenimas čia buvo nuo pat pirmųjų pilies gyvavimo dienų. Tiesa, Malborko pilies lankymui reikia paskirti gana daug laiko – apžiūrėti ekspoziciją su audiogidu (kurį gausite pirkdami bilietus) užtrunka apie 3-4 valandas. Žiemos sezono metu Malborko pilis dirba iki 16 valandos, bilietas kainuoja nuo 6 iki 10€ (nuolaidos taikomos moksleiviams, studentams, pensininkams, taip pat žiemos sezono metu taikoma nuolaida bilietus perkant nuo 13 iki 14 val., o kiekvieną pirmadienį – muziejaus lankymas nemokamas visiems).

Iš Gdansko iki Malborko ir atgal vykome traukiniu. Šiuo maršrutu veža keli skirtingi traukinių operatoriai, kurių kainos skiriasi 2-3 kartus – mes rinkomės pigiausią Polregio (traukinys naujas, patogus, prie kiekvienos sėdynės yra elektros lizdai), kelionė truko apie valandą ir asmeniui pirmyn atgal kainavo nepilnai 7€ (27zl).

4 diena:

Ketvirtą dieną pasiryžome aplankyti psichologiškai sunkią vietą – Štuthofo koncentracijos stovyklą, lietuviams geriau žinomą kaip „Dievų miškas“ iš rašytojo B. Sruogos atsiminimų. Buvusioje vokiečių koncentracijos stovykloje dabar įkurtas muziejus su gausia žiaurią istoriją menančia ekspozicija. Skirtingai nei visa kelionė, pasivaikščiojimas čia tikrai nebuvo malonus, veikiau kėlė sunkumo jausmą kūne ir šiurpulius, o galvoje nuolat sukosi mintys apie beribį žmonių žiaurumą, besimaišančios su kadaise skaityto B. Sruogos romano ištraukomis ir realybėje atpažįstamais knygoje aprašytais objektais, kaip pavyzdžiui sargybiniai bokštai, spygliuotos vielos, kiek toliau stovintis buvęs krematoriumas ir kulkų žymės koncentracijos stovyklos barakų sienose. Tai – nepatogi, tačiau atminimo verta mūsų istorijos dalis.

Štuthofo muziejaus lankymas yra nemokamas (mokama yra tik atskira kino salė, kur rodomi 20-30 min. trukmės filmai, įėjimas kainuoja kiek daugiau nei 1€), tačiau žiemos sezono metu muziejus dirba tik iki 15 valandos. Į Štuthofą iš Gdansko vykome 870 autobusu iš pagrindinės autobusų stoties (2 platformos), kelionė į abi puses asmeniui kainavo nepilnai 7€ (27zl) ir truko kiek daugiau nei valandą (nesijaudinkite – autobusų stotelė visai šalia muziejaus). Svarbu – šiuo maršrutu bilietus reikia pirkti pačiame autobuse tiesiai iš vairuotojo, todėl turėkite grynųjų pinigų (tai buvo vienintelė vieta, kur mums prireikė grynųjų, visur kitur be problemų atsiskaitysite banko kortele).

  Vilnius – Gdanskas
  Kaunas – Gdanskas

5 diena:

Paskutinę kelionės dieną nusprendėme pasilikti pačiame Gdanske, pavaikščioti po dar nematytas gatves ir aplankyti muziejus. Mūsų favoritas – vienu geriausių muziejų Lenkijoje laikomas Antrojo pasaulinio karo muziejus. Prieš kelis metus atidarytas muziejus pasakoja tiek apie Gdansko ir Lenkijos, tiek apie kitų šalių gyvenimą Antrojo pasaulinio karo metais, net ir besidomintys karo istorija čia atras naujų, dar negirdėtų faktų, o muziejaus erdvės leis įsijausti į to laiko gyvenimą – ekspozicija labai gyva, pilna tikrų tuo meto nuotraukų, video medžiagos, karo technikos, kai kurios salės netgi atkurtos kaip to laikmečio miesto gatvės. Žiemos sezono metu muziejus dirba nuo 10 iki 18 val., bilieto kaina 4-6€ (jei esate studentai, šiame ir daugelyje kitų muziejų nuolaida taikoma ir su lietuvišku studento pažymėjimu), audiogidas papildomai kainuoja apie 1€ (5zl). Beje, šalia šio muziejaus yra ir Lenkijos pašto muziejus, pasakojantis ne tik apie laiškų siuntimą, bet ir apie pašto svarbą tarpukario bei Antrojo pasaulinio karo metais. Gdanskas – nuostabi vieta istorijos mylėtojams!

Dar vienas istorinis faktas – sovietmečiu Gdanske prasidėjo ir Lenkijos kelias į nepriklausomybę, čia susiformavo Solidarumo judėjimas. 25-ųjų Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo metinių proga Gdanske atidarytas Europos Solidarumo Centras, skirtas pagerbti Solidarumo judėjimą bei žymintis komunizmo griūtį Europoje. Ekspozicija – istoriją pasakojantys dokumentai, fotografijos, daiktai, vaizdo medžiaga bei interaktyvios instaliacijos. Žiemos sezono metu Solidarumo centras veikia kiekvieną dieną, nuo 10 iki 18 val., bilieto kaina 5-6€ (20-25zl).

Taip pat, senamiestyje įsikūręs Gdansko nacionalinis muziejus, Nacionalinis laivybos muziejus, Gintaro muziejus, o keliaujant su vaikais galite aplankyti ir Gdanske esantį didžiausią Lenkijos zoologijos sodą.

Mūsų kelionė Gdanske buvo aktyvi ir tikrai pažintinė – daug pamatėme, daug patyrėme ir atsivežėme gražiausius įspūdžius. Linkiu to pačio ir jums, nebijokit lankyti vasariškų vietų žiemą!

Nepamirškite įvertinti ir pasidalinti istorijos su savo kelionių draugais! Daugiau naujienų Eurolines  bei  paskyrose.

 

Susiplanuok savo kelionę