Legendomis apipintas Lvovas. I dalis

Dalinamės Modesto įspūdžiais iš kelionės Eurolines autobusu į Lvovą.

Lvovas. Jei reikėtų sugalvoti tris žodžius, kurie geriausiai apibūdintų šį miestą, tai būtų sunki užduotis. Todėl net nebandysiu to padaryti. O jei atvirai: gana sudėtinga yra apskritai rašyti apie Lvovą, nes beveik neįmanoma ko nors išskirti. Visas miestas – vienas didelis lankytinas objektas (na, bent centrinė miesto dalis). Praleidęs čia kiek daugiau nei tris dienas, nespėjau pamatyti visko, ką planavau prieš išvykdamas.

Šįkart pasirinkau kelionę autobusu, nors ir šiek tiek neramino Lenkijos-Ukrainos sienos kirtimas, nes buvau skaitęs, jog galima čia strigti ilgam. Nieko panašaus nenutiko ir popietę palikęs Vilnių, jau kitos dienos ankstyvą rytą buvau Lvovo autobusų stotyje. Beje, pirmą kartą pasirinkau „Eurolines“ autobusą. Drąsiai galiu teigti, jog ne paskutinį. Dedu didelį pliusą už patogias sėdynes, ryte buvau žvalus, išsimiegojęs, pailsėjęs ir nusiteikęs pasinerti į trijų dienų nuotykį.

autobusu kelionė Vilnius – Lvovas

autobusu kelionė Kaunas – Lvovas 

Pirmasis šokas (gerąja prasme) ištiko užsukus papusryčiauti į prancūzišką kavinę-kepyklėlę: du puodeliai kavos ir du prancūziški raguoliai su saliamiu kainavo mažiau nei 2 eurus. Maisto ir gėrimų kainos stebino visos viešnagės metu, tačiau apie kavines, restoranus ir barus papasakosiu antroje pasakojimo dalyje.

Kai kuriais vaizdais Lvovas nukelia bent pora dešimtmečių atgal: gatvėje galite pamatyti stovinčią rūdimis nusėtą „Lada“ ar „Pobeda“ ir šalia švytintį naujutėlaitį „Porsche“. Viešasis transportas taip pat gali nuostebinti: nuo vos judančio Sovietų sąjungoje pagaminto senuko iki modernaus europietiško autobuso.

lvov vilnius kaunas eurolines autobusu lvov vilnius kaunas eurolines autobusu

  • Beje, Lvovo mieste veikia Uber paslauga. Tai labai patogu, nes nereikia aiškinti taksistams, kur norite vykti (su daugeliu yra problema susikalbėti angliškai, o rusiškai kai kurie vengia kalbėti dėl politinių priežasčių). Taip pat būsite tikri, kad netapsite taksistų apsukrumo aukomis. Kainos tikrai žemos. Pridedu vienos iš kelionių ataskaitą (52,70 UAH tos dienos kursu buvo lygūs 1,86 euro).

uber lvovas

Tyrinėdami Lvovo senamiestį ne kartą atsidursite Rynok (turgaus) aikštėje. Visuose keturiuose aikštės kampuose stovi graikų dievybių skulptūros. XVIII a. pabaigoje garsus vietos menininkas Gartmanas Witweris pastatė keturis fontanus su Dianos, Amfitritės, Adonio ir Neptūno skulptūromis. Aikštės viduryje stovi miesto rotušė, iš kurios bokšto atsiveria viso senamiesčio stogai. Patikėkit, tikrai verta kopti tuos kelis šimtus laiptelių, nes vaizdas atimantis žadą.

lvov ukraine ukraina eurolienes autobusu vilnius kaunas lvovas lvov ukraine ukraina eurolienes autobusu vilnius kaunas lvovas

Iš visų įspūdingų namų Rynok aikštėje tikrai akį patrauks pastatas iš juodų akmenų, kuriame dabar įsikūręs istorijos muziejus. 1588 metais iškilęs įspūdingas renesanso stiliaus pavyzdys nėra pats seniausias pastatas aikštėje. Kai kurie jų išliko ir po didelio 1527-ųjų metų gaisro, kuris sunaikino didžiąją dalį gotikinių Lvovo pastatų.

lvov ukraine ukraina eurolienes autobusu vilnius kaunas lvovas

  • Juodojo akmens namas įgijo savo vardą XIX amžiuje dėl vienos paprastos priežasties: per šimtmečius baltas grafitas, naudojamas kaip danga įvairiaspalviam paviršiui, oksidavosi dėl sąlyčio su oru ir šviesa, ir taip iš balto jis virto juodu. Vėliau ši juoda spalva buvo palaikoma atliekant įprastinius remonto darbus. Apie 1960 metus įsivyravo legenda, kad juoda pastato spalva atsirado metų metus trinant juodas graikinių riešutų luobelių sultis į pastato fasadą. Kita juodo spalvinimo teorija, iškelta Lvovo architektų, konstatuoja, kad suodžių apimtas baltas smiltainis per ilgą laiką pajuodo dėl neįprastos pastato šildymo sistemos, būdingos viduramžiams. Pasirinkite patys, kuria versija tikėti. 

Net neabejoju, kad Rynok aikštėje ir jos prieigose užtruksite ilgai, nes beveik kiekvienas pastatas ten turi savo įdomią istoriją, savo kiemuose slepia galerijas, kavines, suvenyrų parduotuvėles…

Dominikonų bažnyčia yra ne tik viena didingiausių šventovių Lvove, bet ir laikoma vienu geriausių vėlyvojo baroko architektūros pavyzdžių visoje Europoje. Sunku su tuo nesutikti, nes pro šį didingą pastatą sunku praeiti nestabtelėjus ir nepasigrožėjus, o ir vidus ne mažiau įspūdingo grožio nei išorė.

 

  • Ant šios bažnyčios pastato fasado yra lotyniškas užrašas SOLI DEO HONOR ET GLORIA (Tik Dievui garbė ir šlovė), kurį pamatyti visą būnant apačioje yra neįmanoma – kokiu kampu besisuktum, tai citatos pradžia, tai pabaiga būna uždengta. Iš čia kilo legenda, kad toks buvo architekto sumanymas, jog vienintelis Dievas galėtų perskaityti šį užrašą. O jeigu ir jūs norite pasijausti bent šiek tiek dievais, tereikia užkopti į rotušės bokštą, susirasti šią bažnyčią ir išvysite pilną užrašą.

Vos keli žingsniai nuo Dominikonų bažnyčios ir atsidursite prie Nikiforo Krinickio skulptūros. Tai garsus tapytojas, spalvinga asmenybė, gimęs Austrijos-Vengrijos imperijoje, gyvenęs ir Lvove, miręs Lenkijoje. Pati skulptūra įdomi dėl to, kad tarp vietinių yra paplitęs mitas, jog tie, kurie nepatrins Nikiforo rodomojo piršto, bus pasmerkti septyneriems metams blogo sekso. Lankydamiesi Lvove atkreipkite dėmesį, kaip nugludintas rodomasis skulptūros pirštas… ;)

lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas

Labiausiai pačių Lvovo gyventojų mėgstamas pastatas, vienas dažniausiai ant įvairių suvenyrų matomas, įvairiomis legendomis apipintas… Operos ir baleto teatras. Pradžioje sužavi didinga pastato išorė, o įžengus į vidų tviskanti prabanga atima žadą. Pasakojimai ar nuotraukos tikrai neperteiks nė pusės to, ką išvysite savo akimis.

Viena iš įdomesnių istorijų apie šį teatrą pasakoja, kad universiteto dėstytojas susilažino su savo draugais, jog centrinė Operos ir baleto teatro skulptūra vaizduoja nėščią moterį. Norėdamas laimėti lažybas dėstytojas susirado merginą, pagal kurią buvo kuriama skulptūra. Kuomet nuvyko jos aplankyti, pamatė, jog ji augina vaiką. Nesunkiai buvo galima suskaičiuoti, kad skulptūros gaminimo laikotarpiu mergina buvo nėščia.

lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas

  • Primygtinai rekomenduoju apsilankyti Operos ir baleto teatre, net jei ir nesate šių žanrų gerbėjas. Nusipirkite pigiausius bilietus ir taip pateksite į pastato vidų, apsižvalgysite, pasigrožėsite, o juk niekas ir neprivers stebėti viso renginio. Tiesa, jei norite gerai matyti sceną, aktorius, šokėjus, nesirinkite pačių pigiausių vietų. Teatro repertuarą ir galimybę įsigyti bilietus iš anksto rasite čia http://opera.lviv.ua/en/.

Lvovas – judrus ir jaunas miestas. Čia veikia kelios aukštosios mokyklos, tarp jų ir seniausias Ukrainoje – Ivano Franko – universitetas.

lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas

Ivano Franko unversitetas yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl jaunimas iš visos Ukrainos traukia studijuoti į Lvovą. Ir būtent jaunų žmonių gausa padeda suformuoti gyvybingo, kupino pramogų, šypsenomis ir laisve alsuojančio Lvovo veidą.

Tai tik labai maža dalis to, ką aplankiau pats ir ką rekomenduoju aplankyti kitiems šiame puikiame mieste. Jei galėčiau atsukti laiką atgal, tai rinkčiausi bent penkias dienas Lvovui pažinti, nes trijų pasirodė mažoka…

lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas lvov ukraine ukraina lvovas eurolines kelione autobusu vilnius kaunas

Istorijos tęsinys, kurioje Modestas pasakoja apie tai ką ragavo, kokiose kavinėse, restoranuose bei baruose apsilankė – antroje istorijos dalyje.

Susiplanuok savo kelionę