Pėsčiomis po Varšuvą

Eurolines keleivė Donata lankėsi Varšuvoje ne vieną kartą, nusprendė pasidalinti savo atradimais su kitais keliautojais.

Kaimyninės Lenkijos sostinė Varšuva – miestas, į kurį vis norisi sugrįžti. Ši kelionė buvo ketvirtas (ir tikrai ne paskutinis) mūsų kartas Varšuvoje. Miestas pasitiko mus žydintis ir žaliuojantis, visas tris dienas saulė šildė iki beveik +30 laipsnių šilumos, o gatvės nuo ryto iki vakaro buvo pilnos žmonių – vietinių ir turistų, jaunų ir senų. Apsistojome 1 kilometro atstumu nuo miesto centro nutolusiame ir kitame Vyslos krante įsikūrusioje Praga srityje (šios miesto dalies gyvavimo pradžia siekia dar XV a., o dabar ji garsėja kaip visiškai kitokį, alternatyvų, menišką miesto veidą parodanti Varšuvos pusė) ir šįkart nusprendėme kuo daugiau laiko praleisti „ant kojų“ – taip per nepilnas tris dienas suvaikščiojome beveik 60 kilometrų.

Varšuva

Varšuvoje gausu parkų, pėsčiųjų takų, todėl keliauti pėsčiomis labai patogu, tačiau jei nesate iš tų žmonių, kurie siekia pagerinti savo žingsniamačio rekordą, tai gausu ir kitų alternatyvų – vis labiau gausėja dviračių ir paspirtukų nuomos punktų, kur visai dienas galite juos išsinuomoti vos už porą eurų, puikiai išvystyta viešojo transporto infrastruktūra, o naudojantis tokiomis pavežimo programėlėmis, kaip Uber ar Bolt, už kelis kilometrus sumokėsite mažiau nei už kavos puodelį.

 Vilnius – Varšuva

 Kaunas – Varšuva

Geriausias patarimas, kurį galėčiau duoti planuojantiems į Varšuvą vykti jau ne pirmą kartą – leiskite sau pasiklysti ir įsiliekite į vietinių žmonių gyvenimą, aplankykite ne tik miesto centrą, o ir kitas jo dalis, mažesnes kavinukes, siauresnes gatveles ir tikrai atrasite šį nuostabų miestą iš naujo. Na, o jeigu keliausite į Varšuvą pirmą kartą, siūlau pasidaryti bent preliminarų sąrašą vietų ir objektų, kuriuos norite aplankyti, kadangi tokių čia – daug, ir kiekvienam aplankyti reikia laiko. Trumpai papasakosiu apie savo mėgstamiausias vietas bei kitus svarbius lankytinus objektus mieste:

Varšuva

  • Kultūros ir mokslo rūmai – 1955 m. baigti statyti rūmai buvo „dovana“ Lenkijai nuo Stalino. Pastatas vietinių vertinamas kontraversiškai, vieni jį laiko neatskiriama miesto dalimi, kiti teigia, kad pastatas tik primena sunkius okupacijos metus ir net kalba apie jo nugriovimą. Tačiau, lankant Varšuvą, praleisti apsilankymą šiuose rūmuose būtų didelė klaida. Šiandien šis 237 metrų aukščio pastatas yra aukščiausias visoje Lenkijoje ir aštuntas pagal aukštį pastatas Europos Sąjungoje. Rūmai išties dideli – iš viso čia yra virš 3000 kambarių ir patalpų, kai kurios iš jų tuščios, kitose patalpose įsikūrę ofisai, įrengtos konferencijų, renginių salės, kavinės, restoranai, barai, naktiniai klubai, kino teatras, sporto arena, o žemuosiuose rūmų aukštuose „dirba“ būrys kačių – taip pastatas apsaugomas nuo pelių ir žiurkių. Įspūdingiausia dalis – 30 aukšte esanti terasa, iš kurios atsiveria nuostabūs Varšuvos panoramos vaizdai. Bilietas užsikelti į terasą kainuoja 20 zlotų (~4,70 €), studentams iki 26 m. – 15 zlotų (~3,50 €).
  • Varšuvos Universiteto Bibliotekos botanikos sodas ant stogo – dar viena puiki viena mėgautis Varšuvos grožiu iš aukštai. 1 hektarą užimantis sodas sudarytas iš dviejų dalių – žemesniojoje dalyje yra tvenkinys su jame gyvenančiais paukščiais, granito skulptūrų ekspozicija, aukštesnioji dalis sudaryta iš auksinės, sidabrinės, raudonosios bei žaliosios dalių, kurių pavadinimus atspindi ten esanti augmenija. Į sodą patekti galima kiekvieną dieną, o įėjimas – nemokamas.
  • Varšuvos senamiestis – vienas iš 17 objektų Lenkijoje, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, ir turbūt, pats įspūdingiausias. XIII a. įkurtas senamiestis ir didžioji dalis jo paveldo buvo sunaikintas nacių okupacijos metu 1944 m., tačiau per kelis dešimtmečius atstatytas toks pat, koks buvo iki bombardavimo, tad nesunku suprasti, kodėl vietiniai juo taip didžiuojasi.

Varšuva

  • Nežinomo kareivio kapas – ko gero, tai mano mėgstamiausias objektas Varšuvoje – stebint sargybą, visada užplūsta garbės jausmas, priverčiantis susimąstyti, kokia svarbi yra istorinė atmintis. Paminklas nežinomiems herojams, kurie kovojo už Lenkijos nepriklausomybę buvo pastatytas dar 1925 m., kai buvo palaidotas nežinomo jauno kareivio kūnas, kuris žuvo nepriklausomybės karuose. Nuo to laiko, žemės iš karo laukų, kuriuose žuvo Lenkijos kariai, buvo supilamos į urnas ir laikomos monumente. Nežinomo kareivio kapo paminkle nuolat dega amžinoji ugnis, kurią kiekvieną metų dieną saugo Lenkijos ginkluotųjų pajėgų Garbės kariai. Ugnį saugantys kariai keičiasi kas valandą, prieš pasikeičiantys kariai žingsniuoja pirmyn ir atgal paminklo, o kiekvieną sekmadienį vyksta iškilminga ceremonija.
  • Istorijos mėgėjams Varšuva puiki kryptis. Varšuvos sukilimo muziejus pasižymi įspūdinga ekspozicija Antrojo pasaulinio karo tema (muziejus dirba visas dienas išskyrus antradienį, bilieto kaina 5-6 eurai, o kiekvieną sekmadienį įėjimas nemokamas), mieste yra ir keletas paminklų, skirtų Varšuvos sukilimui, kurių populiariausią rasite Krasinski skvere. Modernus Lenkijos žydų istorijos muziejus pasakoja apie žydų gyvenimą Varšuvos gete, o jei norite prisiliesti prie istorijos tiesiogine to žodžio prasme, aplankykite Varšuvos geto sienos fragmentą, kuriame vis dar yra likusios kulkos bei jų žymės. Tamsiuosius miesto gyvenimo laikotarpius mena ir kalėjimų muziejus, įkurtas anksčiau nacių naudotame kalėjime, kur buvo kalinami ir žudomi Lenkijos gyventojais.
  • Parkai – kaip jau minėjau, Varšuvoje gausu parkų. Seniausias mieste barokinis Ogrod Saski parkas, XVIII a. vaidinęs svarbią kultūrinę ir visuomeninę rolę monarchijoje, Pole Mokotowskie parkas, kuris seniau buvo naudojamas kaip mažas oro uostas bei vieta žirgų lenktynėms, šiandien čia gausu dviračių, pėsčiųjų takų, ežerų, fontanų, skulptūrų, karališkasis Lazienki parkas didžiausias ir gražiausias Varšuvos parkas, XVII a. Baroko stiliaus parke yra keletas rūmų, amfiteatras, kelios oranžerijos, Skaryszewski parke galite pamatyti art deco stiliaus skulptūras bei augalų, iš skirtingų Lenkijos regionų, įvairovę, Saxon parkas miesto centre tinkamas ilgiems pasivaikščiojimams, gausus antikinių, baroko skulptūrų ir žydinčių gėlių. Dėmesio taip pat verti ir Wilanow, Krasinskich, Powsin, Krolikarnia, Rydza Smiglego, Kepa Potocka parkai. O jeigu keliaujate kartu su vaikais, užsukite ir į Varšuvos zoologijos sodą.
  • Varšuvoje rasite daug dėmesio vertų muziejų: meno darbų ekspozicija didžiuojasi Karališkosios pilies muziejus ir Wilanowo Rūmų muziejus, miesto bei šalies istoriją pasakoja Varšuvos Muziejus ir Etnografijos muziejus, dar daugiau Lenkijos bei Europos meno paveldo išvysite Nacionaliniame muziejuje, kuriame galite išvysti ir žymųjį J. Mateikos „Žalgirio mūšio“ paveikslą. Nacionalinė meno galerija Zacheta rengia daug įvairių šiuolaikinio meno parodų, o kalbant apie šiuolaikinį meną, svarbu paminėti ir Kereto namą – tai siauriausias namas pasaulyje, apibūdinamas kaip meno instaliacija, tačiau turintis visą, kas reikalinga įprastiems namams.

Varšuva

  • Daug dėmesio susilaukia Koperniko mokslo centras – didžiausias mokslo centras šalyje, kur yra virš 450 interaktyvių ekspozicijų (bilieto kaina 4-7 €). Neono muziejus siekia išsaugoti unikalius Varšuvos Šaltojo karo metu elementus – ikoniškus neono ženklus, kurtus žymių menininkų, dizainerių ir architektų. Muzikos mylėtojams ypač patiks Frederiko Šopeno muziejus, laikomas moderniausius biografiniu muziejumi Europoje, jis pasakoja apie žymaus muziko gyvenimą bei jo gyvenamąjį laikmetį. Marijos Kiuri muziejus pasakoja apie šios žymios Nobelio premijos laureatės gyvenimą Varšuvoje. Kiek labiau neįprastas ekspozicijas siūlo Lėlių muziejus bei interaktyvus „Pinball“ žaidimo muziejus.

Labai tikiuosi, kad įsimylėsite Varšuvą taip, kaip įsimylėjau ją aš, ir apsilankę čia vieną kartą norėsite sugrįžti dar ir antrą, trečią ar dešimtą!

Įvertinkite Donatos istoriją ir pasidalinkite su savo kelionių draugais!

Susiplanuok savo kelionę